Sözlük

Sahur Nedir? Sahur Yapmanın Faydaları

Ramazan ayında oruç tutacak olan kişiler gün boyunca açlığını ve susuzluğunu bastırmak için imsak vaktinden önce yemek yerler. Sahur oruç tutacağımız gün imsak vaktinden önce yediğimiz içtiğimiz her şeye denir.

Sahur vaktine kalkarak oruç tutmak büyük bereket vardır. Hz. Peygamber

Sahura Kalkmanın Faydaları

Ramazan ayı açlık ve susuzlukta geçer. Günlük öğün sayısı ikiye düşer. Metabolizma ister istemez düzenini değiştirmek zorunda kalır. Açlık ve susuzluktan dolayı vücudumuz karbonhidrat ve yağ yakmaya başlar. İftar vaktinde bol miktarda yemek yenip içilmesine rağmen, sahur vaktinde de vücudun besin ihtiyacı karşılanmalıdır. Günlük olarak düzenli beslenmek gerekir.

Sahur vakti geldiğinde yağlı yemek yerine kahvaltılık tercih edilmeli. Sahur ihmal edilmemesi gereken bir öğündür. Gün boyunca kişinin çalışabilmesi için yemek yemeli ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Sahura kalkmak metabolizmayı güçlendirir. Sahurda tüketilen besinlerin içeriklerine göre tüketilmeli. Yağlı yiyeceklerden daha çok tok tutan ve yağsız olanlar tüketilmeli. Hamur işleri yerine kahvaltılık tercih edilmesi gereklidir. Yüksek proteine sahip yiyecekler gün içinde acıkmanızı önleyerek vücudunuzun enerjisini karşılar. İki bardaktan fazla çay içilmemelidir. Sahurda özellikle tüketebileceğiniz yiyecekler; süt, yumurta, peynir çeşitleri, lifli gıdalar, meyveli yoğurt, yağlı süt ile hazırlanan mısır gevrekleri tüketilebilir.

Kızartma yerine haşlama yemek mide yanmasını önler. Yağlı yiyeceklerin düzenli sindirilmesi gereklidir. Haşlama olarak pişirildiğinde vücut fazladan su kullanmaz. Izgarada veya fırında pişirilen yiyeceklerde daha az yağ bulunmaktadır. Sağlıklı pişirme yöntemler tercih edilmelidir.

kahvalti

Sahurda Ne Kadar Su İçilmeli

Gün boyunca vücut susuz kalacağından dolayı yeterli miktarda su içilmeli. Ağır yağlı yiyecekler su ihtiyacımızı arttıracaktır. Günlük ortalama 2,5 litre su içilmesi gerekiyor. Sahurdan iftar vaktine kadar geçen sürede su içemeyeceğimizden dolayı bol miktarda su içilmelidir. Belirli aralıklarla düzenli su içmek, vücudun su ihtiyacını karşılayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu