Genel Kültür

Şehzade Mustafanın Mezarı Nerede

Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan Şehzade Mustafa en büyük oğlu olmaktadır. İhanet ile suçlanmış ve karşılığında canı istenmiştir Hünkar’ın karşısına çıkar 7 sağır dilsiz cellat onu bekler. Atalarından aldığı nasihat üzerine önce konuşma yapar ama nafile ne duyarlar ne konuşabilirler. İdamı gerçekleşir kahrolan Kanuni oğlunun namazını kendisi kıldırmak için rivayetlere göre imam olduğu söylenir. Bir başka rivayetlere göre de namazını kıldırırken gözyaşlarını tutamamıştır ağlamaktan kahrolurken Vezir Rüstem yanına gelerek hünkara “kendinizi helak ettiniz” diyince Sultan Süleyman’da “konuş Rüstem konuş ne devlet senin ne oğul senin” sözü ile karşılık vermiştir.

Kanuni Sultan Süleyman’ın ölümünden sonra tahta Sarı Selim geçer bununla birlikte ilk olarak abisi Şehzade Mustafa’nın anısına Bursa ilinde türbe yaptırır yeri olarak Bursa Muradiye Külliyesi’nde bulunmaktadır.. Annesi Mahi Devran Sultan ve şehzade kardeşi Orhan’da aynı yerde gömülüdür.

Kitaplarda yer alan bilgilere göre Şehzade Mustafa herkesi alt eder tam babasının elini öpmeye giderken Zal Mahmut tarafından sırtına balta ile darbe alır. Bunu gören Şehzade Cihangir feryat eder kısa sürede hastalanır ve sıkıntıdan vefat eder.

Babası Kanuni Sultan Süleyman, Annesi Mahidevran Sultan’dır aynı zamanda kanuni’nin ilk eşi olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu