Genel Kültür

SSK, SGK, GSS ve Bağkur Tc no ile Sorgulama

İnternet üzerinden işçilerin hakları olan SSK, SGK, Bağkur gibi prim borcu sorgulamaları ve emeklilik tarihinize kadar herşeyi öğrenebilirsiniz. Borç sorgulama işlemleri sayesinde emekliliğinizin önündeki engelde kaldırılmış olacaktır. Sorgulama yaparken ihtiyacınız T.C. kimlik no ile bilgileri yeterlidir.

İşçiler için yeni bir dönem açılarak uyanık olan işverenler tarafından artık Ssk ve Sgk primlerinin ödenmesi daha kontrol edilir biçimde olmuştur. Çalışanların bir çoğu ödenmeyen primlerinden dolayı habersizce aylarca çalışırken sağlık hizmetinden faydalanmak istemesiyle karşılaştığı cevaplarla haberleri olmuştur. Sosyal Sigortalar Kurumu artık gelişerek kişilere hizmeti en yakın şekilde ulaşmalarını sağlamıştır. İnternet üzerinden açtığı sayfa sayesinde kişiler evlerinden internete bağlanarak sorgulamalarını yaparak öğernmeleri mümkündür.

Çalışma tarihi ve prim ödeme tarihinizin aynı günde olmasına dikkat ediniz. Bazen çalışma zamanınızın daha sonraki evlerinde ödendiğini görebilirsiniz. Bu durumda işçi olarak hakkınıza girdiklerini bilmelisiniz. Muhasebe ile görüşün olumlu yanıt alınmadığı takdirde SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) il müdürlüğü veya ilçe müdürlüğüne gitmeniz yeterli olacaktır. Danışmanız durumunda yetkililer size gerekli olan yardımları gösterecektir.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) kapsamında ise sorgulama işlemenizi internet üzerinden yapabilirsiniz. Hepsi için ihtiyacınız olan tek sayfa e-sgm olacaktır. Sizde sorgulamalarınızı yapmak için bilmeniz gereken ise Tc no bilgileri veya nüfus cüzdanına ihtiyacınız olur. Bilmenizi istediğimiz bir gün dahi prim ödenmese dahi bu kapsam içersinden sağlık sigortanız başlamış olacaktır. Gerekli iptali yapmak için SGK gitmeniz gerekip dilekçe vererek o günlerde çalışmanız olduğunu belirtmelisiniz.

Binlerce bağkurlu çalışanlar için beklenen borç affı olup olmayacağı olmuştur. Borç sayfasından Bağkur kapsayan (4A) seçilerek sorgulaması yapılır. Sgk.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz. Şifresiz şekilde bağkur borç sorgulaması yaparak önünüze gelecek ekrana TC Kimlik no, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, cilt no ve doğum tarihinizi girdikten sonra giriş yapmanız sağlanır. Giriş yaparken gerekli bilgiler ekranınızda olacaktır. Yukarıdan sorgulamasını hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu