Genel Kültür

TCDD Açılımı Nedir

Cumhuriyet’in ilanından sonra 1 Haziran 1927 tarihinde TCDD yani Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları kurulmuştur. Osmanlı Devleti döneminde yabancılar tarafından yapılan ve işletilen demir yolları Cumhuriyet’in ilk yıllarında satın alınmış ve devletleştirilmiştir.

TCDD Türkiye’deki demiryolu taşımacılığın düzenlenmesini, işletmesini ve kontrolünü sağlayan devlete ait bir kurumdur. Türkiye’nin genelinde yolcu ve yük taşımacılığını sağlamaktadır. Teknolojik gelişimlerin paralelinde 2009 yılında Eskişehir ve Ankara hattında ilk YHT (Yüksek Hızlı Tren) yapılmış ve hızlı tren yolcu taşımalığı da başlamıştır.

TCDD’nin Gelişimi

Sanayi devrimi ile gelişen demiryollarının tarihi 23 Eylül 1856 yılında İzmir-Aydın Demiryolu hattının bir İngiliz Şirketi’ne verilen imtiyaz ile başlar ve bu hattın yapımı 1866’ya kadar bitirilmektedir.

Osmanlı Devleti Dönemi’nde 24 Eylül 1872 tarihinde demiryolları idaresi kurulmuş ve Türkiye sınırları içindeki 4000 kilometrenin üzerindeki hattın 1377 kilometresinde demiryolu yapım ve işletmesini gerçekleştirmiştir.

Cumhuriyet’in kurulmasının ve demiryollarının devletleştirilmesine karar verilmesinin takibinde 24 Mayıs 1924 tarihinde demiryolu işletmeciliğinin sağlanması için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdüriyeti Umumiyesi kurulmuştur. 31 Mayıs 1927 yılında ise Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı olan Devlet Demiryolları ve Limanları İdaresi kurulmuş ve 1939 yılında Devlet Demiryolları ve Limanları İşletme Umum Müdürlüğü olarak adlandırılmış ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanmıştır.

22 Temmuz 1953 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) şeklinde adlandırılarak İktisadi Devlet Teşekkülü olarak değiştirilmiştir.

8 Haziran 1984 tarih Kamu İktisadi Kuruluşu kimliğinde, TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.), TÜDEMSAŞ (Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayii Anonim Şirketi) ve TÜVASAŞ (Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi) ile bağlı bulunduğu üç adet ortağıyla TCDD; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu