Sözlük

Teokratik Yönetim Nedir

Teokratik veya teokrasi dine kuralların hakim olduğu devlet yönetim biçimine denir. Teokrasi ile yönetilen bir ülkede siyasi otorite yerine dini otorite vardır. Dini otoritenin başında olan kişi bir nevi devlet başkanı konumundadır. Ülkemize komşu olan ülkelerde dahi görülmektedir. Devlet işlerinden ruhban sınıfının sorumlu olduğu, devletin yönetimi dini kurallara dayandırıldığı yönetim şeklidir.

Teokrasi ülke yönetiminde dini kurallara göre kararlar alınır. Ülkenin dinine göre kurallar birbirine benzerlik gösterir. Kısasa kısas adı verilen birine zarar verdiğinde aynı şekilde cezalandırılmasıdır. Din, siyaset ve askerlik birbirine karışmış konumdadır. Teokrasi yönetime sahip olan ülkelerde hukuk yerine dini kurallar geçerli sayılır. Hukuk alanında en yetkili merci ruhban sınıfı olmaktadır.

Günümüzde teokrasi ile yönetilen ülkelerin başında Vatikan, İran, Suudi Arabistan gelmektedir. Dini kurallar esas alınarak kanunlar oluşturulmuştur. Ülke yönetiminde din adamları söz sahibidir. Devlet işlerine din ile ilgili kişiler bakmaktadır. Ülkenin yasama, yargı ve yürütme organları doğrudan dine bağlıdır. Asker, siyaset, polis hepsi dini esasları göz önünde bulunduruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu