Sözlük

Titreşim Nedir Kısaca

Titreşim bir noktadan yayılan moleküller salınımın etrafında yaydığı dalgalardır. Ortamdaki maddeleri hareketlendirerek yayılması sağlanır. Yerdeki maddeleri, havadaki sesleri ya da molekülleri titreştirerek yayılır. Örneğin tren yolundan geçen trenin çevresindeki cisimleri, molekülleri hareket ettirerek titreşim yaratır. Periyodik olarak değişkenlik gösterebilir. Her noktaya eşit olarak yayılmadığını görebiliriz.

Deprem olduğu zaman merkez noktasından yayılan hareketler çevresinde titreşim etkisi yaratarak bir çok noktada hissedilir. İstanbul merkez üssü gerçekleşen deprem aynı zamanda Kocaeli’nde hissedilir. Titreşimin gücüne bağlı olarak yayılan dalgaların şiddeti değişkenlik gösterir.

Ses titreşimleri beraberinde bir çok icadın yapılmasın zemin hazırlamıştır. Titreşimlerden yararlanılarak bir çok icat ortaya çıktı. Telefon, radyo gibi iletişim araçları sesin titreşimi sonucunda ortaya çıkmıştır. İletişim araçlarında sesi alan, ileten ve hem alan hem ileten olmak üzere kullanılmıştır. Sesin bir noktadan başka noktaya ulaşmasında yararlanıldı. Örneğin telgraf tellerinde titreşim yayılarak uzak mesafelere ulaşır. Belli aralıklarla titreşim frekansı yayılır. Etki ettiği cismin kütlesi ne kadar büyükse etkisi o kadar az olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu