Sözlük

Tövbe Nedir Kısaca

Tövbe, bir kimsenin günah olarak yaptığı davranışlardan dolayı pişmanlık duyarak Allah’tan affını dilemesidir.

Tövbe tek bir dine değil bir çok din için geçerlidir. Her dinde farklı adlara sahiptir. Dinlerce günah ve sevap sayılan davranışlar vardır. Günah işleyen kişiler pişmanlık hissine kapılarak tövbe ederek tekrar yapmayacaklarını belirtirler. Aynı hatalara tekrar düşmemek için çaba gösterirler. Tövbe etmek yapılan yanlışın bağışlanması artık kötülüklerden uzak duracağını ifade eder. Tövbe Allah ile kul arasında olan durumdur. Gönülden içten tövbe eden insanın günahları affedilir kendisine yeni bir şans tanınır. Kendimizle yüzleşerek yaptığımız hataların farkına vararak bağışlanmayı dilemektir.

Tövbe sadece günah işlendiğinde değil daha sonra işleyeceğimiz günahlar içinde edilebilir. Allah yoluna gönül veren birinin günah işlemeden önce tövbe etmesi de sayılır. Allah’ın hoşnutluğunu ve rızasını kazanmak için yapılan davranışlardan biridir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) günde yüzlerce kez tövbe etmekteydi. Ümmetine tövbenin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu aşılamak istemiştir.

İşlediği günahlardan pişman olan ve kesin dönmek isteyenler tövbe eder. İçten gelen en önemli samimiyetle tövbe edilir. Kişinin düşünce, duyguları doğrultusunda belirlenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu