Sözlük

Vekalet Nedir Nasıl Verilir

Kendi adımıza başka birine, bizim adımıza resmi dairelerde işlem yapabilmesi için verilen yetkiye vekaletname denir. Reşit akli dengesi yerinde olan birinin kendisini temsil etmesi için verilen yetkidir. İmza ve işlem yapma yetkisine sahip olarak o kişi yapılması gerekenleri yapabilir.

Vekalet nasıl verilir?
Herhangi birine vekalet vermek için kimlik yeterli olur bazı durumlarda ekstra evrak gerektirebilir. Örneğin gayrimenkul tapu işlemleri için verilecek vekaletin ücreti diğerlerine göre farklılık gösterir. Vekalet işleminin doğru yapılması için detaylıca okunmalıdır. Kötü niyetle kullanımının önüne geçilmesi için hangi amaçla verildiği belirtilmesi gerekiyor.

Vekalet işlemi için notere gidilmesi gerekiyor. T.C kimliğiniz ile beraber noter çalışanına vekalet vermek istediğinizi belirttiğinizde çalışan personel vekalet işlemlerinizi yapmaya başlayacaktır.

Vekalet verme işlemi konusuna göre fiyat farklılıkları olur. Vekalet işlemi ortalama 10 dakika kadar sürecektir. İşlemlerinizi yaparken gerekli ödemenizi de yaptıktan sonra vekaletiniz gerçekleşir.

Avukata vekalet nasıl verilir?
Hukuk alanında avukatınızın sizi temsil edebilmesi için vekalet vermeniz gerekmektedir. Avukata vekalet vermek normal vekalet sisteminden ayrı olmaktadır. Noter huzurunda gerekli hukuksal vekaletinizi avukatınıza vererek sizi temsil etmesini isteyebilirsiniz.

Yurtdışında vekalet nasıl verilir?
Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşıysanız eğer vekalet vermek için size en yakın Türk konsolosluğuna kimlik ve pasaportunuz ile başvuru yapmalısınız. Vekalet vereceğiniz kişinin bilgilerine de ihtiyaç duyulur. Kısa sürede konsoloslukta vekalet işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu