Dini BilgilerGenel Kültür

Yılbaşını Kutlamak Günah mı?

Yılbaşı kutlamalarına kısa zaman kalması ile ülke ikiye bölündü. İslam dinine bağlı kişilerin dinimizce yılbaşı gecesini kutlamak günah mı yoksa değil mi soruları dolaşıyor. Yılbaşı “noel” bilindiği üzere Hz. İsa’nın doğum yıldönümüdür. Hıristiyanlar her yıl düzenli olarak yılbaşını kutlamaktadır. Müslümanlara göre başka bir peygamberin doğum gününü kutlamak doğru değildir. Yılbaşı gibi özel günlerde kutlamalar dinimizce kabul edilmemektedir. Dinimize aykırı bir gündür.

Yılbaşını kutlayabilir miyiz?
Sevgili okuyucularım yılbaşını elbette kutlayabilirsiniz. Yılbaşı dinimizce yasak bir davranış değildir. Görüş ve düşünceleriniz doğrultusunda kutlama yapabilirsiniz. Yılları takip ederek bir yılı geride bırakıp yeni yıla girme sevinci doğrultusunda kutlama olabilir. Malum ülkemiz tarafından yılbaşı kabul edilerek resmi tatil ilan edildi. Yılbaşı gecesi oturmanız, sohbet etmeniz ve çeşitli aktivitelerde bulunmanızın herhangi bir sakıncası yoktur. Size farklı düşünceler yaratacaklar dinimizce kutlamak haram diye ama aslında bizim kutlama amacımız bir yılı geride bırakıp günün stresini atmaktır.

Bilindiği üzere yılbaşını bu sayede kutlayarak güzel zaman geçirebiliriz. Herkese yeni yılının hadi ve mutluluk getirmesini dileriz. Birde söz açılmışken yeni yıla girerken öyle geçer diyorlar bu tür hurafelere aldırmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu