Hayvanlar Alemi

Ahtapotların Yaşamı Özellikleri

Ahtapotlar denizin en karmaşık yapıya sahip canlısıdır. Onların sadece 8 kola sahip olduğunu biliyoruz ama araştırmalar sonucunda şaşırtacak özellikleri tespit edilmiştir. Bilim adamları tarafından ahtapotlar üzerinde uzun süreli çalışmalarda oldukça zeki oldukları öğrenilmiştir. Testler sonucunda ahtapotların sorunları hızlı şekilde çözerek yollarını bulmakta usta oldukları öğrenilmiştir.

Sahip oldukları 8 kollarını yemlerini yakalamak ve düşmanlarını uzaklaştırmakta kullanırlar. Kolları kopması durumunda tekrardan çıkabilme özelliği olması sayesinde devamlı 8 kolludurlar. Kolu eksik olan ahtapot bir canlı ile savaşırken kaybetmiş olabilir. Denize karşılaşmak istemediğiniz son canlı olabilir. Kollarındaki ufak delikler vakum görevi görerek yapışmaktadır. Düşmanlarını ve yemlerini bu sayede esir tutarak kaçmalarını önleyebiliyorlar

Bilinmedik özelliklerinden birisi 3 tane kalbi olmasıdır. Kollarına tek kalbin kan pompalaması zor olacağından dolayı 3 kalbide olması gayet normal karşılanmalı. Yumuşacık ve esnek olmaları onların düşmanlardan kaçmasına yardımcı olur. Kolay kolay öldürülemez canlılardandır.

Renk ve derileri daima değişebilir. Denizde avcılardan ve avlandıkları zaman fark edilmemek onlar için muhteşem bir özelliktir. Kamuflaj olarak gizlenmesi sayesinde avlarını hızlı ve çabuk şekilde yakalayabilirler.

Kemiksiz yapıda olmaları onların kaçabilmeleri için özelliklerinden bir tanesidir. Bir yere tırmanırken veya kaçarken kas yapısını kullanarak oradan uzaklaşabilirler. Kolayca belirli bir yerden geçebilirler. En şaşırtıcı özelliği olacak galiba ama gözlerini geçtiği her yerden geçebilme özelliğine sahip canlılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu