Sözlük

Adli Polis Nedir

Polisler, toplumların ve ülkelerin huzurlu bir ortamda hayatlarını sürdürebilmesi için görev yapan değerli devlet çalışanlarıdır. Polis diye genel bir tabir kullanılsa da aslında teşkilat içinde çok farklı yapılanmalar bulunmaktadır. Bu yapıların her biri farklı alanlarda görevlendirilmek üzere yetiştirilmiştir. Örnek olarak sıradan bir polis ile adli polis arasında çeşitli farklılıklar vardır.

Adli Polisin Tanımı
En az bir tane tam teşekküllü karakolun yer aldığı bölgelerde adli işlerle ilgilenmek adına, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosundan ayrı çalışan görevlilere adli polis tanımı yapılmaktadır. Eğer karakol denildiği gibi tam teşekküllü değilse bulunan personelin bir kısmı ya da tamamı bu görevde çalışabilmektedir. Adli işlerin yürütülmesi bakımından adli polislere gereksinim söz konusudur.

Ülkemizde Adli Polis Sistemi
Avrupa Birliği ülkelerindeki kolluk görevlileri sistemi ile ülkemizde sistem arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bu ülkelerdeki adli kolluk sistemi ülkemizde olduğundan çok daha ileri bir seviyededir. Bu sisteme göre diğer ülkelerde adli görevlilerin yetkileri daha kuvvetlidir. Ülkemiz AB uyum süreci içinde bu sistemi en iyi düzeye getirmek konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu