Okul

Uygarlıkta Sanatın Önemi

Uygarlığın gelişmiş ülke olmakla yakından ilgisinin olması, birçok konuda ortaya konan işlerin göz önünde olmasına sebep olmaktadır. İnsanlığın var olduğu günden beridir en önemli ihtiyaç olan uygarlık, günümüze farklı şekillerde bugünkü konumuna ulaşmıştır. Uygarlığın ile konusunda birçok faktör insanların bu alandaki gene katkı sağlamıştır. Bilim ve sanat gibi alanlarda ileri düzede olmak uygarlığın göstergesi olarak kabul edilmiştir. Bu noktada bir milletin uygarlığının ölçüsü olarak bilim ve sanatın önemli bir yeri olsa da, tamamen uygarlık bilim ve sanattan kaynaklanıyor denemez.

Sanatın Gelişmesi Uygarlığı Nasıl Etkiler?
Sanat eserlerinin duyguya yönelik olması uygarlıkta insanların bir adım gitmelerini sağlamaktadır. Ülkelerin gelişmişlik seviyesinde bilim ve sanatın etkisi eşit gibi görünse de, sanatın insana kattığı değerler daha ağır basmaktadır. Somut değerlere anlam katma özelliği sayesinde, sanatın uygarlaşma üzerindeki etkisi tartışılmazdır. Resim, müzik ve diğer sanat alanlarında olduğu gibi önceliğin insan ve duygularının olması, sanatın uygarlıkta vazgeçilmez olduğunu göstermektedir.

Uygarlığın tanımı yapılırken söz edilen sahip olunan maddi ve manevi değerleri kapsaması, sanat ve birçok unsurun aynı değerde etkiye sahip olduğunu gösterir. Bilimin sanata kattığı değer, sanatında teknoloji alanındaki artıları düşünüldüğünde uygarlıkta bütünlük olmazsa olmazlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu