Sorular CevaplarSözlük

Ahlak Nedir?

Ahlak, insanların huy ve özelliklerine denir. Sahip oldukları huy ve gelişmeler doğrultusunda insanların karakteristik biçimlerini gösterir. Ahlaklı insan çevresine karşı güzel, iyi ve hoşgörülü davranışları benimseyerek kötülüklerden uzak durur. Ahlaklı olan bireyde kötü, yanlış ve çirkin davranışlardan uzak durmuştur.

Ahlak tek başına kullanıldığı zaman güzellikleri ifade eder. Olumlu anlamda insanların güzel davranışlar sergilediğini gösterir. Tarih boyunca ahlaklı insanlar bize rehber olmuştur. Güzel davranışlarını benimseyerek ahlakı kendi içimizde hissetmeye başladık.

Müslümanlar için ahlak oldukça önemlidir. Kendi davranışları başkasına örnek olduğu gibi başkalarına karşı olumsuz düşünceden sakınırlar. İslam dininin temeli ahlaktan oluşmaktadır. Ahlak kuralları çerçevesinde insanlar kendilerine yaşamlar sunarlar. Allah’ın emir ve yasakları bizleri iyi bir ahlaklı insan olmamızı sağlamaktadır. İslam dinimize göre ahlak bir iman olup davranışlarımızı göstermektedir.

Güzel ve ahlaklı olan insan toplumda örnek olduğu gibi başkalarına doğru yolu gösterir. Toplum içinde güvenilir insan olarak gösterilir, kardeşçe yaşamın yanı sıra saygı, sevgi gibi değerlerinde oluşmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu