Sözlük

Amel Defteri Nedir

İnsanların fani yaşamda yaptığı iyi ve kötü bütün hareket, davranış, iş, düşüncelerin kayıt edildiği deftere denir. Amel defterimiz iyi ve kötü amel olarak ikiye ayrılır. İyi davranışlarımız iyi amel olarak kayda geçer, kötü davranışlarımız kötü amel olarak kayda geçmektedir.

Dünya hayatında insanlar yaptıklarından dolayı sorumlu tutulacaktır. Yaptığı işler ve düşünceleri de buna dahildir. İyi bir ahiret yaşamı isteyenler amel defterine kötü şeyler yazılmaması için dikkat ederler. Ahiret hayatını önemsemeyen insanlar kötülük yapmaktan çekinmezler. Allah inancı olmayan insandan korkulmalıdır. Allah’tan korkmayan biri her türlü kötülüğü de yapabilir. İnancı olan biri kötü amellerden sakınmak için çaba gösterir. Her fırsatta iyi amel kazanmak için iyilikler yapar.

Kötü amel nedir
Kötü amel kişinin dünya hayatında yaptığı bütün kötü işlerdir. Kötü iş yaparsanız amel defterine kötü amel olarak yazılır. Müslüman kimselerin uzak durması gereken davranışlardandır.

İyi amel nedir
İyi amel kişinin dünya hayatında yaptığı bütün iyi davranışlardır. İyi davranış, iş, hareketlerde bulunursanız iyi ameliniz daha çok olur.

Ahiret hayatında iyi ve kötü ameller hesaplanır. Hangi taraf ağır basarsa kişinin cennet ya da cehenneme gideceği belirlenir. Biz iyi hareket eder öyle davranırsak geleceğimiz hayır ve güzellikler içerisinde olur.

Insan, kendi amel defterinde hayatinin bütün teferruatini görünce hayret edecek ve Kur`an`in tabiriyle şöyle diyecek “Eyvah bize, bu deftere ne olmuş, küçük büyük birakmayip hepsini toplamiş… ” (el-Kehf, 18/49).

amel defteri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu