Genel Kültür

Anneler Oğullarının İlk Aşkı mıdır?

Aileler toplumun temel yapı taşıdır. Anne-oğul ilişkileri ise şüphesiz aile yapısının ayrılmaz parçası. Hep babalar kızlarının ilk aşkıdır cümlesini duyarız. Peki anneler oğullarının ilk aşkı mıdır?

1-Annenin Oğul Üzerine Etkisi

Bir erkeğin hayatında gördüğü ilk kadın, annesidir ve annesi nasıl bir insansa hayatına giren kadınlardan da öyle olmalarını bekler. Hem kişisel özellik hem de görüntü olarak. Finlandiyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmada 70 gönüllü erkeğin partnerleri, anneleri ile karşılaştırıldı. Turku Üniversitesinde görev yapan evrimsel psikolog Dr. Urszula Marcinkowska erkeklerin eşleri ile anneleri arasında önemli ölçüde benzerlik olduğunun gözlendiğini belirtiyor.

2- Annenin Oğlunu El Üstünde Büyütme İsteği

Kültürden kültüre değişse de özellikle Türk kültüründe erkek hep el üstünde tutulur. Özellikle iş paylaşımı sırasında erkek çocuklara pek bir iş düşmezken, kız çocuklar evi çekip çevirmekte büyük görev üstlenir. Bunun da etkisi olarak anne, oğlunu işten uzak tutmak için elinden geleni yapar. Ki bu, zaten tam da pohpohlanma ve tembellik çağında olan erkek çocuğunun hoşuna gider. Bu durumda anneye daha çok yaklaşır.

3-Başka Bir Dünyaya Açılan Kapı: Anne

Anneler diğer bir yandan, bir erkeğin kadın cinsini anlamada en büyük yardımcısıdır. Bir sorun olduğunda danışabileceği, akıl alabileceği en anlayışlı, en güvenilir adres annesidir. Diğer kadınların aklına açılan kapısı, annesidir.

4- Sevgisini Açıkça Gösteren Anneler

Babalar genelde sevgisini göstermekten kaçındığı ve çocuklarının gözünde daha otoriter bir yapıda görünmek istediği için özellikle oğulları ile aralarına belirli bir mesafe koyarlar. Bu durumda zor durumda kalan ya da sırlarını paylaşmak isteyen bir erkek doğruca annesine gider çünkü anne bu dünyada onları sorgusuz sualsiz kabul edip, dertlerini paylaşabilecekleri tek mercidir.

Tüm bu etkenleri bir araya toplarsak, bir baba kızının ilk aşkıdır diyebileceğimiz gibi, bir anne de oğlunun ilk aşkıdır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu