Sorular Cevaplar

Deneylerde Neden Fareler Kullanılır

Fareleri bilimsel araştırmalarda en çok kullanılan hayvan yapan şey nedir?

Basit düşündüğümüzde akla ilk olarak, farelerin küçük canlılar oldukları ve dolayısıyla fazla yer kaplamadıkları gelebilir. Sonuç olarak bir fil ya da zürafa üzerinde sürekli deney yapmak çok da tercih edilemez. Ayrıca da fareler kışkırtıldıkları zaman çok zarar vermezler. Daha büyük canlılarla laboratuvar ortamında deney yapmak oldukça tehlikeli olabilir.

Aslında esas olarak fareleri bilimsel deneyleri starı yapan şeyler biraz daha farklı. Deneylerde kullanılan fareler deneyler için özel olarak hazırlanır ve de bu süreç oldukça da kısadır. Yani çok kısa bir sürede oldukça fazla sayıda fare üretilebilir. Bu yüzden dolayı laboratuvarda kullanılmak için en ucuz canlılardandır. Hızlı ve de sık sık üremeleri araştırmalarda oldukça fayda sağlamakta. Farelerin birkaç yıl yaşamaları, bilim insanlarının farklı jenerasyonları kolaylıkla çalışabilmesine olanak sağlar.

Fareler bilim adamlarına kullanışlı boyutları ve libidolarından çok daha fazlasını sunar. İnsanlar ve farelerin %90′ dan fazla geni ortaktır. Bu durumda insan genleri faktörlere nasıl tepki vereceğinin anlaşılabilmesi için çok mükemmel bir çalışma alanı yaratmakta. Genetiğin de ötesi, farenin organları da insanlarınınkine oldukça benzer çalışmaktadır.

Farelerin deneylerde tercih edilmesinin sebebi olmasının diğer nedeni ise Farelerin genetiklerinin kolayca değiştirilebilmesidir. Yani bilim adamları farelerdeki belirli genleri inaktif yani kapatılabilir hale getirebilmektedirler. Bilim adamları bu fareleri nakavt fareler olarak adlandırırlar. Bu fareler sayesinde belirli genlerin, hastalıklara sebep olması durumunu çalabilirler. Yani, belirlenmiş bir geni kapatılmış hale getirilmiş bir fare, o geni kapatılmış hale getirilmiş bir fare, o geni kapatılmış hale getirilmemiş farelerle beraber incelenirse bu genin o hastalığa ne kadar ve nasıl katkı sağladığı gözlemlenebilmekte oluyor. Deney Fareleri bilimsel araştırmalar için ve de bilimin ilerlemesi için oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu