Okul

5 Tane Atasözü ve Anlamları

En çok kullandığımız 5 atasözü ve anlamlarını sizlerle paylaşacağız. Atasözlerine atalarımızdan bizlere kalan sözlü miraslardır. Nasihat derecesinde olduğu gibi dikkate alarak başımıza gelebilecek kötü olayların da önüne geçmiş oluruz. Atasözleri ve anlamlarını sizlerle paylaşacağız.

Damlaya damlaya göl olur: Birikimin en küçüğü dahi zamanla çok büyük birikimlere vesile olabilir. Kuruşlar birikerek binlerce lira olabilir. Musluktan damla damla damlayan suyunda aynı şekilde gösterisidir.

Ateş düştüğü yeri yakar: Kötü olaylar ve problemler yaşandığı takdirde sadece o kişinin kendisi ve çevresi etkilenir. Dışarıdaki insanı o kadar etkilemeyerek ona zarar vermez.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır: Kimse dört dörtlük olmadığından dolayı en yakınındakine ihtiyaç duyar. Gün gelir evinde bir kaşık tuzu eksik olur ilk komşusunun kapısını çalar. Hastalandığımızda başımıza bir şey geldiğinde ilk komşularımız yardımımıza koşar.

Dost kara günde belli olur: İyi günde herkes yanımızdadır ancak zor günümüzde yanımızda olanlar bizim dostlarımızdır. İyiliğimizi kötülüğümüzü her şeyi bilirler öylece davranırlar.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz: Bir olay ile ilgili söylentiler varsa bunun kaynağın araştırılıp öğrenilmesi gerekir, hiç bir şey olmazken durduk yere söylentiler yayılmaz.

Bir Yorum

  1. çok teşekkür ederim yardımcı oldu inşallah herkez sınavdan takdir (100) alırlar başarılar :)))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu