Sorular CevaplarSözlük

Araf Nedir

Araf dinimizde Cennet ve Cehennemin arasındaki yerdir. Kuran’ın 7. suresinde Araf hakkında açıklama yapılmıştır. Cennet ve cehennem sur’un üflenmesi ile ayrılacak, cennetlik olanlar cennette kalarak diğerlerinin ayrılacağı yer olarak tanımlanmaktadır.

Araf kelimesi Arapça kökenli kelime olup “urf” kelimesinin çoğulu anlamına gelmektedir. Yüksek bir mekan, yer olarak tanımlanmıştır. Cennet ve cehennem arasına kurulan yer olarak bilinir. Burası insanların öldükten sonra gidecekleri yer olduğu bilinmektedir. Günahkarlar ve sevapları eşit olanların bekletildiği yerde olmaktadır. Haklarında karar verilmeyen kişiler ilk başta Araf’a gelecek ve burada hesabı görüldükten sonra nereye gideceklerine karar verilecek. Günahları çok olanlar cehenneme, sevapları çok olanlar ise buradan cennete gidecek.

Ölümden sonra insan ruhunun yaşamına başlayacağı yerdir. Bir çok dinde Araf hakkında bilgi verilmektedir. Ölümden sonra Araf’a gidilerek burada inançları doğrultusunda kararların verileceği yer olarak görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu