Okul

Yalan İle İlgili Hikaye

Yalan söylemek insanlara ve çevresindekilere zarar verir. Söylenen yalan er yada geç ortaya çıkarak insanların unutamayacağı pişmanlıklara sebep olur. Yalan ve yalanın ortaya çıkması üzerine güzel bir hikayemiz var.

Yalan Yüzünden
Vakti haliyle varlıklı bir ailenin çocuğu yaşarmış. Kendisini fakirlerden her zaman üstün görür ve kibirli birisiymiş. Zaman içinde varlıklı olması her şeyin ona ait olacağı düşüncesini yaratmıştır. Parasıyla her şeyi alabileceğini, fakir olanların daima kendisinin sözü dinleyeceğini düşünmüştür. Gün gelir zaman geçer ve arkadaşları ile zaman geçirmek için dışarıya çıkar.

Arkadaşları ile sokaklarda gezerken bir gün fakir çocukları ayvalıkların altında oturduğunu görmüş. Çocuğun canı bağda bulunan ayvaları çektiğinden tırmanarak almış. Bağın sahibi geldiği zaman ayvaları bağa fırlatarak fakir kişilerin çaldıklarını söylemiştir. Bağ sahibinin kızgın tavırları sadece fakir çocuklara olup onları kovalamıştır.

Gün gelir yine aynı yerde karşılaşırlar. Bu sefer ayvaları alırlar ve bağ sahibinin gelmeyeceğini düşünürler. Arkadan gelen bağ sahibi bu sefer onları görünce zengin çocuğun yalan söylediğini anlar. Azarlaması ile kovalaması bir olur, fakir olan çocukların günahını aldığından dolayı onlara bağdan ayvalar kopartıp verir. Canları çektikçe sadece gelip istemelerinin yeterli olduklarını söyler. Yalan söylendiği vakit er yada geç ortaya çıkacağını anlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu