Hayvanlar Alemi

Ayılar Neden Kış Uykusuna Yatar

Doğada yaşayan hayvan türlerinin bazıları kışın vücut sıcaklıklarını korumaları gerekir. Vücut sıcaklıklarını koruyabilmek için kış uykusu hayvanların doğasında olan özelliklerden biridir. Kış uykusuna yatan hayvanlar kışın soğuğundan korunarak yaşamlarını sürdürebilirler. Kış mevsimi hayvanlar için yiyeceğin en az bulunduğu zamandır. Açlıktan ölmemek için gerekli enerji ihtiyacını yazın karşılar. Kış mevsiminde beslenmeleri ile idare edebilirler. Yazın beslenerek normalin çok üstünde ağırlığa ulaşırlar. Fazla yedikleri kış uykusunda kendilerini idare edecek enerjiyi sağlar.

Kışın hayvanlar soğuktan korunmak için kendilerine yuva arar tüneller kazarlar. Kalın kürkleri kışı geçirmeleri için yeterli olmaz. Beslenerek temel ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Ayılar kış uykusuna yatarak beslenme ihtiyacı duymazlar. Kış uykusunda vücut sıcaklıkları düşer, kalp atışları yavaşlayarak en az seviyeye iner. Bu sayede kışı sağ salim geçirirler. Ayıların vücut sıcaklıkları eğer 10 derecenin altına düşerse o zaman hayati tehlike yaşarlar. Yaşamamak için kendilerini koruma altında tutmaları gerekir. Derin uykuya dalarak dışarıdan gelen seslere karşı duyarsız olurlar.

Ayılar kışı en kolay şekilde atlatarak yaşamlarını sürdürebilmek için kış uykusuna yatarlar. Kışın beslenmeleri minimum seviyeye ineceğinden dolayı zamanı kolaylıkla atlatabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu