Sorular CevaplarSözlük

Beygir Gücü (HP) Nedir?

Beygir gücü araba ve elektrikli motorların gücünün ifade edilmesinde kullanılmaktadır. Otomobil alınmadan önce bakılan özelliklerden birisi beygir gücünün kaç olduğudur. Buna göre hesaplama yapılarak arabanın gücü ölçülmektedir. İş yapılacak elektrikli motorlarda taşıyabileceği yük veya çekebileceği ağırlıkların hesaplanması için beygir gücü ile ifade edilir. Örneğin 10 beygir gücünde bir motor ifade edildiği zaman akla gelen, 10 tane atın çektiği güce eşdeğer bir gücün olduğudur.

Beygir gücü İngilizcede HorsePower (HP) olarak ifade edilir. İlk olarak 1872 yılında James Watt tarafından ifade edildi. Buharlı makineler üzerinde çalışan mucit ve mühendis tarafından tasarlanan makinelerin gücünü ifade etmek istemiştir. O dönemlerde güç denildiğinde akla gelen beygirler olmasından dolayı bunu kullanmaya karar vermiştir.

Kömür madenlerinde yük taşınmada kullanılan beygirleri gözlemlemiştir. Tek seferde 45 kilogram ağırlığındaki yükleri 1 saniyede 1,11 metre uzağa taşıdıklarını fark etti. Buna bağlı olarak bir Ağırlık x Yol olarak 50 kilogram-metrelik iş olarak formülü geliştirdi. Makinelerde yüzde elli oranında arttırarak 75 kilogram ağırlığın 1 metre taşınması 1 beygir güce eşit olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu