Hayvanlar Alemi

Deniz Anası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yaz aylarında deniz sezonunun açılması ile ferahlamak için denize gidenlerin korkulu rüyası oluyor. Denizanaları genelde sakin ve kirli sularda yaşamlarını sürdürürler. Dünyanın oluşundan itibaren 650 milyon yıllık geçmişleri oldukları düşünülüyor. Şekilleri ve yapıları bakımından tek hücreli canlılardır.

Denizleri kendilerine yuva olarak gören canlılar saydam yapıya sahiptir. Omurgasız oldukları gibi tek hücreliler canlılar sınıfına girmektedir. Kalp, beyin, göz, pul, kemik gibi yapıları bulunmamaktadır. Onları ilginç kılan vücutlarının %95’inin sudan, %4’ü su, %1’i ise proteinlerden meydana gelen canlıdır. Temas edildiği zaman insanların tenlerini yakan özellikleri vardır. Savunma mekanizmalarına bağlı olarak ortaya çıkan olaylardandır. Kendisine karşı tehdit olarak algılar ve hücreleri tene bırakarak patlamasına sebep olarak yanma hissettirir. Deride yanma ve kızarıklık meydana gelemsiyle kaşınma ile kendisini gösterir.

Denizanalarının çoğu zehirli olması, onları dünyanın en zehirli canlılar sınıfına dahil olmalarına sebep oluyor. Beslenirken ve korunurken Nematosist adı verilen hücreleri kullanırlar. Canlılar beslenmek için kabiliyetlerini fazla kullanmazlar. Denizde hareket içindeyken önüne çıkan küçük canlılar, larvalar ve yumurtalar ile beslenir.

Yapıları bakımdan savunma ve beslenme ihtiyaçlarını vücutları ile sağlar. Mide, ağız, diş, sindirin bölümü, iç deri ve ağız dokunaçlarından oluşur. Kendilerine tehdit olarak canlı gördükleri zaman onlara karşı tepki gösterirler. Gövdelerinde yayılan ışıkları eserler ve kendilerini gizlerler. Beyni olmayan tek hücreli canlının nasıl hareket kabiliyetlerine sahip olması halen bilinmemiştir. Gövdeden ayrılan dokunaçlar tekrardan oluşabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Denizanaları kıyı kesimlerinde daha çok kendisini gösterir. Zararlı olarak gözükse dahi uzak doğuda bu tür canlılar yiyecek olarak tüketilmek için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu