Sözlük

Bilinçsiz Tarım Nedir Kısaca

Tarım, topraktan ve bitki örtüsünden faydalanarak tarımsal ürünler elde edilir. Ürün elde ederken tarımcılıkta yapılmaması gerekenler yapıldığında toprak zarar görür. Tarım bilinçli olarak yapıldığı takdirde verim alınır. Doğadaki canlılara ve bitki örtüsüne zarar vermez. Bilinçsiz tarım hem üreticiye hem tüketiciye zarar vermektedir. Dünyada tarım oranı oldukça fazla olmasından dolayı bilinçli olarak yapılarak bitki örtüsü ve doğadaki yaşam korunabilir.

Bilinçsiz tarım bitki örtüsünün bozulmasına yol açar. Çeşitli canlı türleri etkilenerek nesillerinin tükenmesine neden olur. Toprağın yapısındaki bozulmalar sonucunda verimsizleşir tarıma elverişsiz hale gelir. Toprak kirliliğine bağlı olarak su kirliliği de yaşanır. Sağlıksız ürünler elde edilir, insanlara sunulan ürünlerden dolayı insanların sağlığı zayıflar. Tarım kurallara uygun bilinçli olarak yapılmadığı takdirde üretici de tüketici de kaybeder.

Bilinçli tarım çiftçilerin eğitilmesinden geçer. Eğitim alan çiftçi tarlasından nasıl verim alacağını bilir adım adım uygular. Çiftçilerin eğitilmesine verilecek destek sayesinde tarımsal alanda da büyük ilerleme kaydedilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu