Okul

Gezegenler Neden Işık Kaynağı Değildir

Gezegenler ışık kaynağı değildir çünkü yıldıza benzer yapıları yoktur. Örneğin ay güneşten gelen ışığı yansıtarak parladığını görürüz. Yıldızlar ise enerjisini dışa vurduğundan dolayı çevresini aydınlatır. Yıldızların yaydığı ışık çevresinde bulunan gezegenleri aydınlatır. Gecenin karanlığında gökyüzüne baktığımızda bir çok yıldız görmekteyiz. Bunlar büyüklükleri ve mesafelerine göre değişkenlik gösterebiliyor.

Gezegenlerin merkezinde ısı ve ışık vardır ancak dış katmanından dolayı yaymalarına engel oluyor. Gezegenlerin yıldızlardan farkı da içinde barındırdıkları ışık kaynağı olmalarıdır. Dünyamız gibi gezegenin çekirdeğinde ısı ve ışık yer alır. Ay gibi uyduların merkezlerinde ışığın olup olmadığı bilinmemekte. Gezegenlerin çeşitlerine göre ileri de ışık kaynağı olup olmayacağı bilinmez. Ancak gezegenler şuan ki yapısı ile ışık kaynağı değillerdir.

Yıldızlar gibi devasa boyutlardaki enerji kaynakları yörüngesindeki ve yakın mesafede bulunan gezegenleri aydınlatabilirler. Buna en iyi örnek güneştir. Güneşin oluşturduğu yörüngede dokuz gezegen bulunur ve aydınlık gözükürler. Güneşten gelen ışık gezegenlerin aydınlanmasını sağlar. Bunun dışında gezegenlerden ışık kaynağı diye bahsedilmez. Güneş benzeri yıldızlar varsa aydınlık gösterir, sadece bir yansımadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu