Sözlük

Blog Nedir Nasıl Açılır

Blog yabancı terim olarak dilimize giren, güncel ve geçmiş zamanda yaşanan olaylar hakkında internet üzerinden yazılan yazı ağıdır. Blog sahibi tarafından araştırılan konular kaleme alınarak yazılır. Gönderiler hazırlandıktan sonra internet ortamında herkesin erişimine yayınlanır. Blog yazarları bir çok konu hakkında yazı yazabilir. Okuyanların istekleri doğrultusunda yazı dizisi hazırlayabilir. Genellikle blog yazıları genel kültür, hayata dair çeşitli olaylara dayandırılarak hazırlanmakta. Okuyucuların yaptığı yorumlar yazarına yön verebilir. Bloglarda anlatılanlar dışında bu hakkında konuşanlar “trackback” sistemi ile haberdar olur. Bir yazının devam yazılarını farklı bloglardan takip edebilirsiniz.

Blog yazarlarına yazan kişilere blogger adı verilmekte. Günümüzde milyonlarca insan blog yazarlığı yapmakta. Okuyuculara ulaşarak reklamlar üzerinden gelir elde edebilirler. Her geçen gün internetin yaygınlaşmasıyla blog yazarlığı da büyük ilgi görmekte. Bilgisayarınıza bir şey indirmeden internet üzerinden ücretsiz bloglar da yazmaya başlanabilir. Ücretsiz servisleri kullanmak istemeyen kişiler kendi domain ve hostinglerini alarak bloglarını oluşturabilirler. Blogger kişiler okuyucularına hitap ederek büyük kitlelere ulaşabilir.

Blogger okuyucuları internet ortamından ulaşım sağlar. Genel konulara değinerek insanlara hitap eder. Kendi düşüncelerini dışarıya aktarırlar. Yazı dili güçlü olan insanların daha çok tercih ettiğidir. Günümüzde pek fazla kural aranmadan blogger olunabilir.

Blogger hesabı açmak için ücretsiz hizmet veren siteler;

https://wordpress.com/
https://www.blogger.com/

Blogger sitelerine kayıt olarak ücretsiz blogunuza sahip olabilirsiniz. Dünyada en çok tercih edilen blogger servisleri olmakta. Blogger google tarafından desteklenmektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu