Genel Kültür

Ekmek Nasıl Saklanır Buzdolabına Konulur mu?

Bayatlayan eklerimizi çöpe atmak zorunda kalıyorsanız aile bütçenize en büyük zararı veriyorsunuz demektir. Ekmek aldığımız gıdalar arasında yer alarak kısa zamanda tüketilmeli ancak bazı durumlarda fazlalık olabiliyor. Ekmeğinizi doğru şekilde saklamanız ömrünü uzatabilir. Misafirleriniz gelecek diye fazladan aldığınız ekmeği bayatlayarak çöpe atmanıza gerek yok.

Fazladan ekmeğiniz varsa eğer onları temiz bir poşetin içine koyarak buzdolabının dondurucu kısmında saklayabilirsiniz. Bugün aldığınız ekmeği eğer birkaç gün yiyemeyecekseniz buzdolabında saklayarak tazeliğini koruyabilir. Temiz hava geçirmez poşetlerde saklanmasına dikkat edilmeli. Poşetin içi hava alıyorsa nemden dolayı su baloncukları oluşarak ekmeğinizin tadı kaçmasına neden olabilir. Kış mevsiminde sürekli ekmek alma imkanınız olmuyorsa dolapta ekmeğinizi bir hafta sağlıklı olarak saklanır. Bayatlayacak olan ekmeklerinizi çöpe atmak yerine buzdolabında saklayabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu zaman çıkartıp buzun çözülmesini bekleyerek afiyetle yiyebilirsiniz.

Evde deneyebileceğiniz pratik bilgilerin başında geliyor. Ekmeğinizi israf etmeden aile bütçenize destek çıkabilirsiniz. Yemeklerinizde dahi kullanmanız mümkündür. Çözülmesini beklemek sadece birkaç saatiniz alabilir. Hızlı çözülmesi için sıcak odada bekletebilir ya da mikrodalga fırınları kullanarak işlemi hızlandırabilirsiniz. Ağzı kapalı poşetlerde buzdan korunarak ıslanmasının önüne geçilir. Ancak aylık olarak bekletilmesini önermiyoruz bir kaç gün boyunca işinize yarayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu