Yemek Tarifi

Bol Köpüklü Ayran Nasıl Yapılır

Milli içkimiz olan ayran bol köpüklüde olunca tadından içilmez hale geliyor. Yazın içimizi ferahlatan yemeklerin yanında eşsiz bir tat olan lezzettir. Köpüklü oldu mu artık vazgeçilmez olursunuz. Yoğurt, su ve birazcık tuzumuz oldu mu aslında yeterlidir. Hazırlayacağınız ayranın bol köpüklü krema kıvamında olması için özel bir tarife ihtiyacınız olacak. Ayranı köpürten püf nokta ile ayranlarınız sofralarınızda damak tadıyla aklınız alacak.

Malzemeler
2 su bardağı yoğurt
1 çay fincanı süt
Yarım su bardağı maden suyu
Tuz
Su
Buz parçacıkları

Yoğurdu ilk aşamada blenderın içine koyalım, üzerine süt ilave ederiz ayrana krema lezzeti katacaktır. Karışımın içine soda, tuz ve buz parçacıklarını ilave edelim. Köpürmesini sağlayacağından dolayı blenderın ağzını kapatalım ardından karışıma devam edelim. Karışımı ortalama bir dakika boyunca devam ettirin, bol köpüklü lezzetli ayranımız hazır olacaktır. Enfes köpüklü ayran sayesinde tadı damağında kalmış olacaktır. Dileyenler mikser kullanarak karışımı yapabilir, el beceriniz varsa eğer elinizle de yapmanız mümkündür.

Tüm malzemeleri elle çıkarmanızda mümkündür. Ancak sonuçta ağızları sulandıran, damağınıza lezzet katan o ayranı hazırlamanız olacaktır. Çırpma esnasında yoğurdun dine çökmesi engellenmeli. Aksi takdirde ayranınız bol köpüklü olmasına rağmen dibine çöken ayrandan dolayı tortu şeklinde oluşum kalır. Çırpma esnasında sürekli çırpılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu