Yemek Tarifi

Pilav Kaç Dakika Pişer

Türk yemek kültüründe önemli yer sahibi olan pilav her gün sofralarımızın baş tacıdır. Pilav pişirmekte herkesin ehli olmadığından dolayı püf noktası kaç dakikada pişer sizlere anlatacağız. Pilavı fazladan 5 dakika pişirmek dibinin tutmasına neden olur. Göz kararı ile pişirilmemeli her şey ölçeğine göre hazırlanmalıdır. Tane tane pilav istiyorsanız vaktinde pişirin.

Pirinç pilavı kaç dakikada pişer?
Pirinç pilavını ıslatılmış olarak yapacak olanlar 12 ila 15 dakika arası kısık ateşte pişirdikleri takdirde istedikleri kıvama gelecektir. Pişirme süreci suyun kaynamaya başladığı andan itibaren geçerli olmaktadır. Tarifine göre ilave ettiğiniz su miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Kuru ve sert olacağından dolayı su miktarını da iyi ayarlamak gerekiyor. Pirinç türünüze göre pişirme sürelerinizde değişiklik görülebilir. Size verilen dakikalar arasında pişirdiğiniz takdirde tane tane sofranıza servis yapabilirsiniz.

Bulgur pilavı kaç dakikada pişer?
Bulgur pilavı yapmak daha basittir. Bulgurlar daha kalın olduğundan dolayı pişirme süresi 30-35 dakika sürer. Belirtilen dakikalar arasında pişirmeniz sayesinde tam tadında olur. Az pişirdiğiniz takdirde sulu olduğundan dolayı lapa olur. Bulgur pilavının içine koyacağınız malzeme ile beraber birkaç dakika değişkenlik gösterebilir.

Pilav hangi pirinçle pişirilir?
Pilav herkesin bildiği kaliteli baldo pirinç tercih edilmeli. Tane tane yapışmadan pişirilir. Bulgur pilavı pişirirken sarı ve iri taneleri olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu