Sözlük

Bonfile Nedir Nasıl Mühürlenir

Bonfile dananın omuz ile sırt kaburgası arasında yer alan kısımdan elde edilir. Fileto olarakta bilinir. Sol ve sağ olmak üzere iki adet bulunur. Bonfile günümüzün lezzetli et parçalarından biridir. Et servisi yapan yemek yerlerinde bonfile baş tacı edilir. Sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinde bonfile değer görmekte.

Bonfile dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanlardan elde edilir. Lezzeti ve tadıyla birlikte oldukça lezzetlidir. Hayvanların sırt bölgesinden etin en lezzetli kısmı çıkar. Bütün olarak servis edilen bonfile damağınızda hoş tat bırakacaktır. Etler arasında en çok tercih edilen olduğu kadar fiyat bakımından da yüksektir. Evde dahi hazırlanarak yapıldığı olur ancak kor ateşte mühürlemek gerek. Hazırlık aşaması ve yapacağınız yemekle birlikte lezzetli servisler sunulabilir.

Nasıl Mühürlenir
Evde bonfile yaparken etin kuru ve lezzetsiz olmasından yanabilirsiniz. Pişirmesi zor olmadığı gibi birkaç temel ile aşılabilir. Etin pişip pişmediğini anlamak için bıçak ya da çatal yardımıyla saplayarak suyunun dışarı akıtılması gerekir. Eti pişirmeden önce marine etmek daha lezzetli olmasını sağlar. Bonfile pişirmek derecelere göre değişiklik gösterir. Kalınlığına bağlı olarak etin mühürlenerek pişirilmesi gereklidir.

Bonfile et pişirecekseniz mangal tavaları tercih etmelisiniz. Etin mühürlenerek hazırlanması önemlidir. Kurban bayramı zamanlarında elde ettiğiniz bonfile etlerini bütün olarak alarak lokum et haline getirebilirsiniz.

Az pişmiş: Yüksek ısı da iki tarafı az miktarda mühürlenir. Dinlendirilen et sonradan servis edilir, içi kanlı ve ıslak olur.

Orta az pişmiş: Her iki tarafı mühürlenir yumuşak ve açık pembe rengine sahiptir.

Orta: Mühürlenme ile etin orta kısmı az pembe renktedir.

Orta iyi: Mühürlenme sonucunda etin içinde pembelik kalmaz.

İyi pişmiş: Et suyunu çekene kadar pişirilir. İçinde ıslaklık kalmaz löp et halinde olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu