Sorular Cevaplar

Özgürlüğün Sınırları Var mıdır?

Özgülük olarak haklarımız anayasa tarafından belirlenmiştir. Kişinin özel hayatı ve dokunulmazlık hakları ihlal edilmediği sürece kimse tarafından müdahale edilemez. Demokratik bir ülkede toplumlar özgür bir şekilde kendilerini ifade ederler. Düşünce yapısı, hareketleri sınırlanamaz ancak toplum kurallarını ihlal etmediği müddetçe. Bir çok insanın yaşadığı toplumda rahatsızlık vermediği sürece kimse kimseye karışmaz.

Özgürlüğünde sınırları vardır. Herkes kendi dünyasında yaşamına devam etse dahi bir yere kadar hareket edebilir. Kendisini hür hissederek her zaman kendi istediği gibi hareket edemez. Sınırlar engel olur, gelecek düşüncesi, kaygı insanları dizginler. Bugün özgürce her şeyi yaparsak yarın yapa yalnız hissetmemiz kaçınılmazdır. Her yapılanın bir karşılığı olduğu düşünmemizde gerekebilir. Bu insanların yaşamlarına dair bildiği bilgileri içerisinde barındırır.

Sınıfta başıboş hareket ederek kendimizi özgür hissedemeyiz. Özgürlük hiçbir şekilde kimseye bağlı olmadan, kısıtlama olmaksızın, düşünme ve davranışlarımızı istediğimiz gibi yapma durumudur. Bağımsız olarak dış etkenlerden uzak, kendi düşüncemizle karar verme durumumuzdur. Kimsenin bize ne yapacağımızı söylemediği an gerçekten özgür oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu