Genel Kültür

Ç Harfiyle Başlayan Hayvan İsimleri

Ç harfiyle başlayan hayvanlar hangileridir aşağıda onları tanıyacağız. Yeryüzünde biyolojik olarak milyonlarca hayvan türü bulunmaktadır. Hepsi birbirine göre gen, genetik transfer, bitki örtüsü, yeryüzü şekillerine göre farklılık gösteriyor. Birçok hayvan tür ekosistem içerisinde yaşamını sürdürmektedir. Bunlar içinde Ç harfi ile başlayan hayvanlar aşağıda verilmiştir.

Çakal: Köpekgiller ailesinin üyesidir. Asya ve Afrika kıtalarında sıkça görülür. Ürkek ve vahşi hayvanlardır. İnsanlardan uzak yerlerde yaşarlar. Doğal yaşam yerleri daha çok kırsal alanlar olmaktadır. Kulaklarının uzunluğu birkaç santimi bulabiliyor. İlkbahar mevsiminde çiftleşerek yavrularlar.
cakal

Çavuşkuşu: İbibik kuşunu belki ilk defa duymuş olabiliriz. Kırsal alanlarda yaşam sürdüren nadir kuş türlerindendir. Ortalama 25-30 cm uzunluktadır. Kısa kanatları olan, tüyleri renkli ve kahverengi turuncu baskınlığı vardır. Ağaçlık ve bağlık bölgelerde sıkça görülür.
cavuskusu

Çekirge: Sıcak bölgeleri seven canlılardır. Akdeniz bölgesinde sık görülür. Çekirgeler zengin bitki örtüsüne sahiptir. Yapıları bakımından boylarına göre çok yükseklere sıçrayabilirler. Bitkiler ile beslenirler. Çekirge sürüsünün büyüklüğü, göç biçimi, ergenliklerine göre değişir.
cekirge

Çita: Kedigiller familyasının üyesidir. Hızlı koşmaları ile bilinirler. Yaşam alanları Güney ve Doğu Afrika kıtalarıdır. Saatteki hızları 100 – 120 km/sa hızla koşabilirler. Ortalama ağırlıkları 21 – 72 kg ulaşabilir. Boyları bir insan boyunun yarısına kadar ulaşabiliyor.
cita

Çulluk: Çullukgiller famiyasının üyesidir. Orta büyüklükte kuş türleridir.
culluk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu