OkulSözlük

Cadı Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Cadılık ortaçağ dönemlerinde insanların lanetlenmeleri ile ortaya çıkıştır. Şamanizm dinini bir parçası olarak inanışlar doğrultusunda var oldu. Günümüzde bir çok kültürün, dinin parçası olarak yer edinmiştir. Kadınlar erkek ve kadın olmak üzere her iki cinstendir. Büyü ile uğraşan ve kötülük yapan insanlar cadı olarak kabullenmektedir. Kötülük ve karanlıktan gelenler doğrultusunda hareket etmektedir.

Cadılık, doğaüstü güçlere sahip olan ve kötülük yapan kişilerdir. Dinlerde ve kültürlerde yer alan bilgilere göre tanımlanmıştır. Dünyadaki cadılar iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kötülük yapanlar olduğu gibi iyilik yapanlarda olmaktadır. İnsanlar cadıları daha çok kötü olarak tanıyarak onlardan uzak durmuşlardır.

İnsanların cadılara 17. yüzyılda kontrol altına almak istemiştir. İnsanlar kendilerini cadılardan olarak görerek büyü ve kötülü yapmasıyla büyük tehlike olarak görüldü. Bir çok insan cadı oldu gerekçesiyle yakılarak katledildikleri olmuştur. Cadılık insanların yaşamlarını doğrudan etkileyen etki yaratmışlardır.

Ülkemizde cadılık olarak bilinen kötü büyü yapanlar olmaktadır. Anneden kıza geçen, çeşitli karanlık güçlere inanışlar ve hareket etmekle ortaya çıkmaktadır. Büyü sistemi ile insanların olumsuz yaşamlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Dünyanın dört bir yanında adılar voodoo, macumba, büyücülük ve şifacılık gibi terimlerle anılmaktadır. Mistik güçler doğrultusunda esas alınarak insan cadı olarak görülerek inanışları olduğu düşünülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu