Okul

Allahuekber Dağları Hakkında Bilgi

Doğu Anadolu Bölgesinin Kars ve Erzurum Bölümünde bulunmaktadır. Allahu Ekber Dağlarının tepe noktasının yüksekliği 3.120 metredir.Günümüzde Erzurum ve Kars illerinin sınırlarında yer almaktadır.

Dağların var oluşu 65 milyon yıl öncesine kadar dayanır. Çevresinde tortul kütlelerin oluşumu, üst yüzeyinin ise lavlardan oluşan bazalt yapıya sahip olmasını sağlamıştır. Bardız, Oltu ve Kars çayının etkileri ile güzel bir konuma sahiptir. Dik yamaçları oldukları gibi çevresinde irili ufaklı tepeler bulunmaktadır.

Genellikle otsu bitkilerle kaplı olduğu gibi, 2000 metre yüksekliklerinde sarı çam otları kendisini gösterir. Step örtüsünden meydana gelen bitki örtüsü bakımından çevresinde tuzlu ve jipsli kayaların olduğu görünür. Buralarda çeşitli tuz işlemeleri yapılmaktadır. Çam ormanları zemini oluşturmuştur. İklimi karasal olması kışları sert geçmesine neden olur. Yaz aylarında ise sıcaklık oranları fazla olmaktadır. 2700 metre yüksekliklerinde ise alp tipi bitkiler oluşum gösterir. Yaylası ve dalgaları ile bölgede genelde insanlar geçimlerini mandıra ve hayvancılık yaparak sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu