Sözlük

Çekirdek Aile Nedir

Toplumu oluşturan en küçük birim çekirdek ailedir. Çekirdek ailenin oluşumu anne, baba ve çocuklardan meydana gelir. Eskiden toplumun oluşumunda çekirdek aile varlığı fazla görülmediği gibi kalabalık aileler kendisini gösteriyordu. Evlenenler kendilerine aile kurarken aile bağlarından ayrılmadan yaşamlarını devam ettiriyorlar. Biyolojik olarak bağlara sahip olan anne-baba, evlat ve kardeş rolleri sayesinde ortaya çıkar.

Karı koca aile üzerinde kararlılığını gösterir. Aileler kan bağları ile birbirlerine bağlı olup toplum üzerinde değer kazanmıştır. Soylarının devamlılığını sağlamak adına çocukların gelişimi ile devamlı şekilde ilgilenirler.

Çekirdek aile anne, baba ve evlenmemiş çocuklardan oluşmaktadır. Aynı çatı altında yaşayan ailelere denir. Çekirdek aileler çocuklar üzerinde eğitimde daha ilgili oluş yetiştirilmesinde önemli rol üstlenir. Ailelerin varlıkları devamlı şekilde sağlanır. Kalabalık olmadığından dolayı çocukların sorunlarını takip etmiş olacaklardır. Eğitim ve öğretim hayatında başarıyı yakalamaları için çekirdek aile ortamı sağlanması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu