Hayvanlar Alemi

Tavuklar Nasıl Çoğalır

Tavukların Üremesi, Tavukların Hayat Döngüsü

Tavukların yaşam döngüsüne baktığımız zaman kuşlara benzerlik gösterdiği görülüyor. Karnında bulunan yumurta sarısı yumurtalık kanalına düşmesi ile yumurta akına bulunarak aşağıya doğru iner. Bu süreç içersinde yumurta akı kireçlenerek kabuğunu oluşturur. Hava ile karışımı sonucunda daha çok sertleşerek dışarıya çıkar.

Tavuklar yıllık ortama 250 300 arası yumurta verirler. Tüy dökümünde tavuklar yumurtlamazlar kuluçka dönemleri 21 gün sürer. Şubat ayında kuluçka dönemine yattıklarından dolayı kan dolaşımı hızlanarak daha sıcak olur. Yumurtanın sıcaklığı 39-40 dereceye kadar yükselir. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra tavuk gibi her şeyi yiyerek beslenirler. Beslenmeleri anneleri tarafından sağlanmaz kendi ihtiyaçları kendileri sağlarlar.

Tavukların hayat döngüsü yumurtadan çıktıklarından itibaren gelişimlerini sağlarlar. Kuşlarda olduğu gibi aynıdır büyüdükten sonra yumurtlama dönemine girerek yumurta verirler. Bu süreç içersinde tavuklar bir çok kez yumurtlayabilir genelde yumurta üzerinde kuluçka dönemine yatılmadan önce toplanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu