Sözlük

Cennet Kelimesinin Anlamı

Cennet, Allah’ın bizden razı olması sonucunda canlıların gidecekleri sonsuz saadet içinde yaşayacakları yere denir. Cennette sonsuz meyveler, çiçekler, kokular ve güzelliklerin olduğunun göstergesidir. Dünya bağları ile bostan, bahçe manasında kullanılarak canlı yaşamlarına sunulur. Cennet insan yaşamındaki göstergenin bir parçasıdır.

Cennet
Kadın simi
Bahçe
Ferah ve havadar yer

Cennet ölmüş insanların gideceği yer olarak görülür. Soyut olarak inanılan diyarın ismidir. Dünya üzerindeki bir çok dinde cennet ve cehennem kavramları bulunur. İnsanlar dünya hayatında yaptığı fedakarlık ve davranışlar sonucunda gidecekleri yerin belirlenmesi olmaktadır. Ahiret döneminde varış noktası düşünüldüğü gibi hareket edilerek karar verilmektedir.

İnsanlar davranış ve hareketlerine göre bunları belirleyerek yaşamlarını sürdürebilirler. Cennet insanın yaşamında sonsuz hayatın başlangıcı olur. İyilik yaparak kötülüklerden uzak duran insana cennet müjdelenmiştir. Dünya hayatında bunlar belirlenir ve ahiret hayatında karara bağlanarak gideceği yer belirlenir. Kendisine sonsuz yaşam hakkı verilerek mükafatlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu