Sözlük

Darul Erkam Nedir

Peygamber efendimiz Mekke’de İslam’ın ilk yıllarında çok zorluklar çekmiştir. İslam dininden ulu ortada bahsedemediğinden dolayı Kur’an-ı farklı yerlerde okutmak zorunda kalmıştır. Erkam bin Erkam isimli bir sahabeye ait olan evde Kur’an okutulmuştur. Sahabenin evi olduğundan oraya “Erkam’ın evi” anlamına gelen Daru’l Erkam denilmiştir. İslam dininin yayılmasına hizmet etmek o sahabeye nasip olmuştur. Allah kendisinden bin kez razı olsun.

Peygamber efendimiz üç yılını gizli davetle geçirmiştir. Herhangi bir eziyete maruz kalamamak için İslam sevdalıları ile burada buluşmuştur. İslam dininin yayılması için İslam’ın doğruluğu ve güzellikleri anlatılmıştır. Bu dönemde İslam açıkça ilan edilseydi eğer birçok Müslüman zorluklarla karşı karşıya kalacaktı. Onların Mekkeli müşrikler tarafından helak edilmesi İslam’ın başlamadan yok olmasına yol açacaktı. Darul Erkam adını verdikleri evde toplanarak ibadetlerini etmişler, Kur’an-ı okumuşlardır.

Darul Erkam
Eğitim ve öğretim, dini ve siyasi hadiselerin görüşüldüğü evdir. İslami faaliyetlerin yapıldığı Peygamber Efendimizin öncülük ettiği evdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu