Sözlük

Dedikodu Nedir

Dedikodu, başkasının hayatı hakkında arkasından yapılan konuşmalara denir. Dedikodular gerçek olaylara dayanabilir, kişinin arkasından konuşulması dedikoduyu değiştirmez. Kişiler sözleri yanlışlıklar ve çarpıklarla değiştirerek başkalarına aktarabilir.

Bazı gazetelerin köşe yazılarında dedikodular içermektedir. Magazin sayfalarında özellikle dedikodulara yer verilmektedir. Günümüzde dedikodular insan hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. İnsanların çevrelerine karşı çeşitli konularda etkiler bıraktığı bir gerçektir. Yalan yanlış yapılan konuşmaların o kişinin hayatına etki yaratır. Kulaktan kulağa dolma sözlerle konusuna göre güven, kişilik, iş hayatı, evlilik gibi temel konularda hayatı etkiler.

Toplumsal açıdan dedikoducular olarak tabir edilen insanlar tarafından hayatlar didik didik edilir. Kişilerin özel hayatına dair gizli saklaması gereken şeyleri dahi yorumlayarak yanlış aktarmaktadırlar. Özellikle kişi büyük kitlelere hitap eden biriyse itibarını zedeleyecek en büyük davranışlardan olur. Kişinin başta kendisine olmak üzere ailesel sorunlarla karşılaşması kaçınılmazdır. Bu kişiler özellikle toplum tarafından sevilmeyen kimliklere bürünür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu