Sözlük

Dejavu Nedir? Neden Olur

Dejavu, insanların yaşadığı bir anı daha önceden yaşanmış gibi hissetme durumudur. Hayatımızda defalarca kez yaşayabileceğimiz anlardır. Yaşadığımız o anı sanki daha önceden yaşamış gibi hissederiz. Dejavu olayı ise insanların hissettiklerini rüyasında ya da sanki daha önceden yaşanmış gibi olarak tekrarlanma durumudur. İnsanların dalgınlığı veya olayların birbirlerini takip etmesine bağlı olup benzerlikleri düşüncemize neden olabilir.

Dejavu üzerinde araştırmalarda yaşanmışlık hissini nörologlar MR ile araştırmıştır. Hastaların emin olarak yaşanmışlık hissettiği anları, beyinlerinde somut olarak hafızalarındaki loblarda artış olduğu gözlemlenmiştir. Hayal olduğu görerek ama beynin üst kısmında ayrıntıların, ana fikrinin belleğe alan bölgelerinde olmaktadır. Kişiler anılarının sadece bir kısmını hatırlayarak benzerlik gösterebilir.

İnsanların hafızaları geçmişte sık sık yaşanan, yaşanmamış olayları bile daha sonradan gördüklerinde yaşanmışlık hissine kapılmalarının normal olduğu görülmüştür. Hayatımız boyunca çeşitli olaylar silsilesi içinde olduğumuzdan beynimiz parçaları birleştirirken o anı yaşamış gibi hissetmemize neden olmaktadır.

Uykumuzda ve yaşadıklarımız birbirlerine karıştığı zaman daha önce yaşamışlık düşünürüz ama öyle değildir. Bize bazı şeyleri hatırlatma durumları yeterli olarak kendisini göstermektedir. Dejavu gerçek anlamda doğa üstü bir durum olacağından böyle durumun olmadığının göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu