Okul

Dergah Nedir Kısaca

Dergah sözlükte kapı önü, bir iş için herkesin başvurduğu umumi kapı. Farsça kelime olan dergah, çeşitli benzetmelerde kullanılmaktadır. Benzetmeler çeşitli şekilde olur dergahın sonuna ilahi getirilerek Dergah-ı ilahi şeklinde Allah’ın evi olarak belirtilir. Padişahlık döneminde çeşitli eklet getirilerek kullanmışlardır. Dergahlar geçmişten günümüze kadar bir çok toplum tarafından benimsenmiştir. İbadet ve kutsal alanlar olarak kabul edilen dergahlar herkese açıktır.

İslam dininde tarikat mensuplarının şeyhlerle, bir araya gelerek eğitim gördüğü, ikamet ettiği, kaldığı yerlere dergah denir. Üye olan kişilere her zaman kapısı açık olan yerlerdir. Dergahlar tarikat üyelerinin toplandıkları, İslam ahlakının öğretildiği, hassas mekanlardır. Medreselerde olduğu gibi buralarda da şeyhler tarafından eğitim verilerek yol gösterilir. Üyesi olarak etkinliklere katılır, toplantılar, konuşmalarda ön planda olursunuz.

Dergahlar, sadece ilmin yapıldığı yerler değil aynı zamanda çeşitli çalışmalarda yapılır. Şeyh tarafından belirlenenler yerine getirilerek hizmet sunulur. Bir çok benzeri kuruluşlar kendi amaçları doğrultusunda yürütülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu