Okul

Kumarın Maddi ve Manevi Zararları

Kötü alışkanlıklar ne yazık ki insanları çıkmaza sürükleyerek kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bazı alışkanlıklar hem maddi ve manevi olarak yıkıma sebep olur. Kendimize olduğu kadar çevremizdekilere de olmaktadır. Bu alışkanlıklar insanları kötü olarak yönlendirir. Kumar, kolay yoldan para kazanmak isteyen birinin başına gelebilecek en büyük tehlikedir. İnsanlar kazanacakları paranın fazla olmasını isteyerek bu alışkanlıklara başlar. Bir kere olumlu sonuç alır şansının yaver gideceğine inanır ancak öyle gitmez. Bataklığa saplanır çıkmak ister ama çıkamaz. Sonuç hüsran ve büyük yıkımlardır. Sizlere kumarın maddi ve manevi olarak ne tür zararlar verdiğini açıklayan bilgi vereceğiz.

Kumar insan hayatını her anlamda etkisi altına alır. Kumar bağımlılık derecesine geldiğinde insanlar ellerine geçirdikleri parayı kumara yatırır. Paralarını kaybetmesi durumunda hırsları artar ilk fırsatta tekrar oynarlar. Kendileri yıkıma girdiği gibi çevresindekileri de birlikte sürüklerler. Kendisinin olduğu kadar ailesinin rızkını da kaybetmiştir. Evli çocuklu bir insan kumar lanetten daha öte bir şeydir. Kumar oynayan kimse sıkıntıdan zorluktan kurtulamaz. Daha kötü yollara başvuran bu insanlar hayal kırıklığına uğrar. Dinimizde emek harcamadan elde edilen paralar haram olarak kabul edilmiştir.

Kolay yoldan para kazanmak insanları kötü yönlendirir. O parayı alın teri ile kazanmak en doğru kazançtır. Bu yüzden kumardan uzak durmalı elimizdekileri değerlendirmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu