Sözlük

Ecel Nedir Kısaca

Ecel tanrı tarafından daha önceden kararlaştırılan ölüm zamanıdır. Canlının hayatı biterek öleceği zamandır. İslam dininde yaşamlarının sonuna gelen kişilerin baş meleklerden Azrail tarafından ruhları kabzedilir. İnsanlar için belirlenmiş bir zamandır takdir edilen hayat sürelerinin sonlarına geldiklerinde ecelleri gelir. Her şeyin bir zamanı vardır sadece insanlar olmadığı gibi güneşin, ayın, gökyüzünün, yıldızların bu zamanın dolması ile birlikte yok olurlar.

Eceli gelen kişi dünya yaşamının sonuna gelmiştir. Melekler tarafından ruhu alınarak götürülür. Her canlı kendi yazgısına göre yaşamını yaşar. Yaşayacakları zaman bellidir ecelleri geldiği zaman ne bir dakika fazla ne bir dakika eksik yaşarlar. Vaktini dolduran herkes ölümle tanışır.

Ecel ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır; “…Her milletin bir eceli vardır. Onların eceli geldi mi, ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.” (Yunus 10/49); “Allah, eceli geldiğinde hiçbir kimseyi asla ertelemez. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Münâfikûn 63/11).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu