Okul

Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir ve Zararları

Zararlı alışkanlıklar toplum içersinde her kesimi ilgilendirdiği gibi zararlar verebilmektedir. Bunlar başlıca sigara, alkol, uyuşturucu madde, fiziksel bağımlılık ve ruhsal bağımlılık olarak ayrı olarak incelenir.

Sigara: tütün olduğu için nikotin gibi bir maddeyi içersinde barındırıyor. Bağımlılık yapan madde olması ile birlikte insanlar devamlı olarak ihtiyaç duyuyorlar. Bir çok hastalığa nedeni sigara olmaktadır ilk olarak kanserin dostu olmasıyla ilerleyen yaşlarda kendisini gösteriyor. İçmeyenler dahi pasif içicilik olarak bilinen dumanı solumasıyla zararını görüyor.

Alkol: kimyasal maddelerin birbirleri ile karıştırılması sonucunda insanları uyuşturan madde olarak bilinir sıvı olarak tüketiliyor. Uzun süre tüketimin sonunda bağımlılık yapar, karaciğer rahatsızlıklarına neden olur, maddi olarak insanların bütçesini sarsar.

Uyuşturucu Maddeler: diğerlerine göre en çok zararı olandır ilk başlarda küçük dozlarla başlanır zamanda daha fazlasını istenmesi ile birlikte ölümlere sebep olur. Bağımlılık yaptığı gibi insanların geleceğini tehlike altına almaktadır. Zamanla düşünme yeteneklerini kaybederek hareket kabiliyetlerinde azalma olur.

Kumar: maddi ve psikolojik olarak size en çok zarar verecek illetlerden birisidir. Bilim adamlarına göre araştırmaya göre noadrenalin hormonu kumarbaz kişilerde noksan seviyeler kadar az olduğu gözlemlemişlerdir. Bütçenize büyük zararlar vererek elinizde ve avucunuzda ne varsa satıp savurabileceğiniz kötü alışkanlıktır. Başlayanlar her defasında daha fazlasını kazanma hevesi ile birlikte devam ederler.

zararlı alışkanlıklar
zararlı alışkanlıklar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu