Sözlük

Ego Nedir?

Ego, insanların sahip oldukları doğrultusunda üstünlük, abartılı davranış, başkalarını küçümseme duyguları ile bağlantılı olan durumdur. Egosu yüksek olan insanlar ulaştığı noktanın yüksek olup, başkalarını küçümseyerek onları küçük görme durumlarıdır. Ego sahibi insanlar kendilerini her daim üstün görmüş, başkalarını küçümsemiş, özellikleri ile insanları ezme duygusunu kabullenmiş kişilerdir.

Benlik, bencillik, egoizm, superego kelimeleri ile eşleşir. İnsanlar ayırt eden soyut kavramaları doğrultusunda, ego sahibi insanlar iradeleri, bilinçleri ve vicdanen duygularını üstün görme durumudur. Göreceli durumları kıyaslama, karşılaştırma yolu ile başkalarından daha üstün olma anlarıdır.

Kişilik yapısı bakımından insanlara farklılık göstermesi, toplumsal olarak eylemleri kanalize etme durumudur. Gerçekliği kabullenmeme, dış dünyada yaşananları olgun şekilde karşılamamakla ortaya çıkar. Psikolojik olarak kendilerini farklı kulvarda görürler. Yaptıkları ve aldıkları kararla egolarını daha ön plana çıkartırlar.

İnsanlar şımarık bir çocuk gibidir. Çoğu zaman olmadık şeyleri isterler, sabırsız davranmalarından önce gerçekleşir. İsteğinin ertelenmesi durumunda kızgınlık olarak tepki verirler. Acı verebilecek her şeyden uzaklaşarak hazzı yaşamak isterler. Ego insanlarda bunu dengeleyen mekanizma olarak görülür. İnsanların istekleri sonucunda bir seçimin gerçekleşmesinde yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu