Okul

Elmas Nedir Özellikleri Nelerdir

Doğada bulunan değerli taşlar arasında maddi olarak en yüksek değere sahip olan elmas’tır. Doğada saf halde bulunan elmaslar mücevher yapılmasında kullanılmaktadır. elmas doğadaki taşlar arasında değerli olması nadir ve az miktarda olmasıdır. Dünya genelinde az oranda çıkartılıyor olmasıdır. Elmasın özelliklerine bakıldığında çok sert yapıya sahip olmasıdır. Sertlik bakımından yapılan çeşitli testler sonucunda sertlik değeri 10 olmaktadır. elmasın sert olması maddenin sert yapısı ile gösterilmesidir. Elmasın sertlik değerinin anlaşılması için maddelerle karşılaştırılarak görülebilir.

Değerli ve göz alıcı olmasıyla kadınların en çok almak istediği taşlardandır. Sertlik bakımından mücevher sektöründe önem taşımaktadır. Sert olması maddeyi kolay şekilde kesmesinde yardımcı oluyor. Bu özellik sayesinde sanayi alanında kullanılan değerli taşlardan da sayılır.

Elmasın oluşumu doğada karbon ve grafit’in bir araya gelmesi sonucunda oluşur. Teknoloji ilerlemesi ile laboratuarlarda bu taşlar karışım sonucunda elde edilir olmuştur. Elmasın erime noktasının aşırı yüksek olmasından gerekli işlemler zor şekilde yapılmaktadır. Ölçümlere göre 3547 derece de erime gösterdiği görülmüştür. Sarı, pembe, mavi, kahverengi olan elmasların erime noktaları çok daha yüksek olmaktadır.

Doğal olarak bulunan elmaslar daha değerlidir. Bunlar insanlar tarafından Güney Afrika, Rusya, Güney Amerika, Endonezya, Hindistan ve Avustralya’da çıkartılır. Doğadan alınan elmaslar daha saf olmasından kullanılır. Yapay olarak elde edilen elmasların değeri çok daha düşük ve sanayi alanında kullanılmaktadır. Elmaslar uzun yıllar boyunca zamanla birlikte değişim göstererek bu halini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu