Sorular CevaplarSözlük

Modifiye Nedir

Modifiye bir şeyin üzerine kişinin kendi özel istekleri doğrultusunda yapılan ekleme ve değişikliklere denir. Ülkemizde modifiye denildiği zaman araçların üzerinde yapılan değişiklikler akla gelmektedir. Batılı ülkelerde bunlar modified ve tuning isimleri ile kullanılır. Orijinal ürün üzerinde değişiklik yaparak daha üstün ve kullanılabilir hale getirilmesi olmuştur. Modifiye bu kişilerin istek ve önerileri doğrultusunda kendi hayal güçlerini katarak ortaya çıkarmalarıdır.

Bir arabanın modifiye edilebilmesi için hayal gücü ve yanında bu işin ustalığı gerekir. Parçaların birbirleri ile uyumlu çalışarak en iyi şekilde performans vermesi planlanmaktadır. Ülkemizde modifiye firmalarını incelediğimizde aracın dış kısmında ve iç kısmında yapıldığı görülür. Batılı ülkelerde modifiyeler dış kısmında yapılarak çeşitli değişiklikler sağlanmasıyla elde edilmektedir.

Araçlarını modifiye yaptıracak olan kişiler küçük hatalara sebep olabilir. Gerektiğinden fazla değiştirilmiş araçların vereceği sorunlar fazlalık görülebilir. Motor gücünün arttırılmış olması kontrol edilemeyen süspansiyona nedende olabilir. Fren balataları yetersiz kalmasıyla patlama ve kazalara sebep olabilmektedir. Aracın dış kısmında yapılacak değişiklikler daha çok içini yansıtmaktadır. Bu yüzden aerodinamik etkinin bozulmayarak modifiye ettirilmesi gerekmektedir.

Araçlara film takılması, far kitlerinde ve neon aydınlatılmasında değişiklikler başlangıç olur. Jant ve lastikler arabanın yere tutuş gücünü de geliştirmektedir. Hızı arttırmak için nos sistemi ile yakıt yakımı hızlandırılır. Hava filtresi ve egzoz değişikliği arabanın motorundan verim alınmasını sağlamaktadır.

Hayalleriniz doğrultusunda kendi aracınızı modifiye ettirerek istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Yapılacak değişiklikler için ilk önce izin alınması gerekir. Şahin marka arabaya Ferrari motoru taktırılması yasak olduğu gibidir. Görünümü de aynı şekilde çok değişiklik trafik polisleri tarafından sorun olarak görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu