Sorular CevaplarSözlük

Ensar ve Muhacir Nedir

Ensar ve muhacir sözcükleri İslam dininin yayılmasında sıkça kullanıştır. İkisinin de anlamı güzel anlam taşıyarak anlatmaktadır.

Mekke’den Medine’ye göç eden Müslümanlara muhacir denir. Mekke’den Medine’ye göç etmiş olan Müslümanlara yardım eden Medineli Müslümanlara ensar denir. Muhacirlerinde Ensarlarında birbirlerine kardeş gözü ile baktıkları bilinir. İki grup içinde Hz. Muhammed tarafından kabul edilen kardeşlik vardır. İslam dininin yayılmasında muhacirlerde ensarlarda oldukça önemlidir. Birlik içinde dinin yayılarak insanlığa ulaşmasında etkili olmuşlardır.

Ensar sözcüğü yardım eden, yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ensar kelimesi bir topluluğun başkalarına topluluğa yardım etmesidir. Mekke’den gelen Müslümanlara evlerini açarak yardım kapılarını sonuna kadar aralayan Müslümanlardır. Yardım eden ensarlar, muhacirlerden herhangi bir beklentileri olmadan yerine getirmişlerdir. Mekke’den gelebilecek saldırıyı dahi göze alarak severek savaşacaklarına inanmışlardır.

Mekkeli Müslümanlara kapılarını açarak onların rahat bir şekilde yaşamayıp İslam’ın yayılmasını kolaylaştıranlar olmuştur. Sokaklarda rahat dolaşmaları, Mekkelilerin yapacakları saldırılara karşı koruyucuları olarak görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu