Okul

Mülakat Çeşitleri Nelerdir

Mülakat kişilerin herhagi bir konu üzerinde yaptıkları görüşmedir. Konular genellike iş’e alım durumu olabiliyor. İşe girmek isteyen kişiler personel müdürü ile yaptığı ikili görüşme bir mülakattır.

Birebir mülakat: Yüz yüze yapılan ki görüşmeye verilen isimdir. Kişilerin deneyimi, amaçları, davranışları ve hareketlerinin değerlendirilmesi amaçlı yapılır. Adaylarla tek tek yapılan görüşmeler sayesinde onların özellikleri ve becerileri tanınır. Değerlendirmeler öznel olarak sırayla yapılır.

Sıralı mülakat: Birden fazla mülakata gelen kişiler üzerinde yapılır. Bir çok kişi mülakata katılarak görüşmeler değerlendirip sonunda karar verilir. Her girişimcini özellikleri masaya yatırılarak cevabı alınır.

Panel mülakatı: Birden fazla kişiye toplu olarak yapılan görüşmelerdir. Zaman açısından tasarruf sağlanması adına panel mülakatı yapılmaktadır. Sonuca kolay ve sağlıklı şekilde ulaşılmasında kullanılır.

Grup mülakatı: Bir çok adayla birlikte yapılan mülakattır. Toplu olarak yapılması aranan özelliklerin belirlenerek aday sayılarını en aza indirmek amaçlı yapılır. Eleme sayesinde mülakatta zaman kazanılır ve doğru kararlar alınır.

Tele-mülakat: Günümüzde nadiren yapılan mülakat türüdür Az miktarda yapılması genelde görüşme sayısı fazla olan kişiler tarafından tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu