Genel Kültür

Erkekler Alışverişi Neden Sevmez

Alışveriş günümüzde birçok kişinin tutkusu haline gelmiş durumdadır. Özellikle kadınlar alışverişi bir terapi haline getirmiş durumdadırlar. Yapılan anketlere göre kadınların birçoğunun moralleri iyi olduğunda veya moral bozukluklarında alışveriş yaparak kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemişlerdir. Alışveriş merkezlerinde alışverişe giren insanların zamanın nasıl geçtiğini anlamamaları için pencere bulunmaz. Zaman kavramı bir nevi kaybolan insanlar alışveriş merkezlerinde nasıl zamanın geçtiğini anlamadığı için burada ihtiyaçlarından fazla zaman geçirerek ihtiyaçlarından fazla harcama yapmalarına sebep oluyor.

Erkekler alışverişi neden sevmez?

Kadınlar için bir tutku halini geçerek adeta terapi haline gelmiş olan alışveriş, erkekler için bu durumda değildir. Erkekler için günün önemli bir kısmını yorucu iş temposunda geçirmiş olmalarından dolayı gün sonunda uzun ve yorucu alışveriş seansları yapmak zaman kaybı olarak görünmektedir. Kadınların ürün fazlalığı, erkeklere oranlara alışveriş alternatiflerinin fazla olması ve küçük yaşlardan beri erkeklerin birçoğunun alışveriş ihtiyaçları etrafındaki kadınlar tarafından giderilmesi erkekleri alışveriş yapmak alışkanlığından uzaklaştırmış durumlardır. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin en çok elektronik ve giyim üzerine alışveriş yaptıkları ortaya çıkmıştır. Kadınlar yüzde 24.32 oranla en çok giyim ve aksesuar, erkekler ise yüzde 15,8 oranla en çok cep telefonu satın aldıkları yapılan araştırmaların bir başka sonucudur. Erkekler alışveriş merkezlerinde harcanacak zaman yerine evde bilgisayar başında online alışverişi tercih etmektedirler.

Erkeklerin kısa süren alışverişi sevmeleri ve uzun zaman alan ürün deneme işlemleri sevmemelerinin doğurduğu neticeler; Erkeklerin saatlerce sürecek alışveriş yapmaktan ve mağaza mağaza gezerek her ürünü incelemektense bir internet sayfasında bütün ürünleri görerek kısa sürede karar vermek daha cazip haldedir. Bu da yazımızın en başında da söylediğimiz gibi küçüklükten beri her türlü alışveriş ihtiyaçlarının etrafındaki kadınlar tarafından gerçekleştirmesinden dolayıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu