Okul

Ahır Hayvancılığı Nedir Nerede Yapılır

Hayvancılık ilk olarak yaylalarda başlayarak devam etmiş, insanlar yerleşik yaşama geçince ahır hayvancılığına başlanmıştır. Mera ve ahır hayvancılığı olarak ikiye ayrılmıştır. Doğal ortamlardan uzak, kapalı geniş alanlarda hayvanların beslenmesi, yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Uygun coğrafi alanlarda yapılmaktadır.

Ahır hayvancılığı, kapalı alanlarda hayvanlar barındırılarak yapılır. Doğal olarak hayvanlar yaylalara ve otlak alanlara bırakılmazlar. Beslenmeleri için saman getirilir, su sağlanır, sağlık bakımları yapılır, sütünden faydalanılır. Ahır hayvancılığı yapılırken otlak alanlara ihtiyaç duyulmaz. Geniş alanlara kurulan ahırlarda binlerce büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirilir.

Ahır hayvancılığının yapıldığı bölgelerimizin başında Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi gelmektedir. Bu bölgelerde coğrafi olarak tarımcılık yüksek oranda olması ahır hayvancılığını da geliştirmiştir. Hayvanların temel ihtiyacı olan yem ve su ihtiyaçları karşılanır. Hayvanlara verilen samanlar yüksek oranda olması et ve süt kalitesini arttırarak iyi kalitede yetiştirilir. Bu bölgelerde aynı zamanda talep oranının fazlalığı ahır hayvancılığın yakınlarına kurulması sağlanmaktadır. Meraların azalması ahır hayvancılığının artmasına neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu